Warmth breeze blowing from the Bosphorus, whispering something in your ear, this is a city that connects the continents of 2500 years of history, byzantium, augusta antonina, nova roma (new roma), constantinopolis and ıstanbul names are different but the magic and charm are always the same.
From Galata Tower to Bosphorus, from Topkapi palace to Hagia Sophia, from Sultanahmet to Grand bazaar, history draws you.
Here at Olive Anatolian Restaurant, right here in the heart of this epic city, waiting to be discovered as a hidden treasure. The restaurant located on the terrace floor of the sultan hotel promises to be spoiled, providing you with unique delights, quality service and magnificent views of Istanbul. You will witness the sun turning into a visual alcove of the sight when the sun hides itself and reflects the glittering scales like a scar on the waters of the moon throat.
We strongly recommend you to try 'ıstanbul nıghts' cocktail, which is one of the signature cocktails of anatolian restaurant if you fall in love for a day, from the famous istanbul nights. You will be surrendering to this inviting aniseed smell which is the sine qua non of istanbul night in this cocktail,

Istanbul nights (istanbul geceleri) Coctail Recipe;
Vodka 4 cl
Martini dry 2 cl
Raki 1 cl
Apple juice 10 cl
Blue çuraçao 3 cl

Glass; Martini in the glass, served without ice.

Preparation;
After we have shakes our ingredients with ice, we have a slice of green apple
Service.

Order a special nıght cocktail to your loved ones at olive restaurant in a special dinner or dinner at a special dinner and sip your cocktail with the unique view of Istanbul ...

Written by Tuncay Çodur (F&B Supervisor)


İstanbul Geceleri

Boğazdan esen ılık meltem sanki kulağınıza bir şeyler fısıldıyor, 2500 yıllık tarihi olan kıtaları birbirine bağlayan bir şehir burası, byzantıum, augusta antonına, nova roma(yeni roma), konstantınopolıs ve ıstanbul isimler farklı ama büyüsü ve cazibesi hep aynı.

Galata kulesinden İstanbul boğazına, topkapı sarayından Ayasofyaya, Sultanahmetden kapalı çarşıya tarih sizi kendine çekiyor.

işte olive anatolian restaurant’da tam da burada bu efsunlu kentin kalbinde, saklı bir hazine gibi keşfedilmeyi bekliyor. yaşmak sultan otelin teras katında bulunan restaurant size şımarıltılmayı vaad ediyor, bunu da eşsiz lezeetleri, kaliteli servisi ve muhteşem istanbul manzarasıyla sağlıyor. hele birde güneş kendini saklayıp ay boğazın sularına bir rakkasenin belindeki pullar gibi parıltısını yansıtınca manzaranın bir görsel şölene dönüştüğüne tanık olacaksınız.

birgün yolunuz düşerse olive anatolian restaurantın imza kokteyllerinden olan, adını meşhur istanbul gecelerinden alan ‘ıstanbul nıghts’ kokteylini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. rengini masmavi bir istanbul akşamından alan bu kokteylde istanbul gecelerinin olmazsa olmazı rakının davetkar anason kokusuna teslim olacaksınız…


Istanbul Nights (istanbul geceleri) kokteyl tarifi

votka 4 cl

martini dry 2 cl

rakı 1 cl

apple juıce 10 cl

blue çuraçao 3 cl


bardak

martini bardağında, buzsuz servis edilir.


Yapılışı:

malzemelerimizi buz ile shake yaptıktan sonra bir dilim yeşil elma ile

servis ediniz.


özel bir akşam yemeğinde yada bir eş dost toplantısında Olive Restaurant da sevdiklerinize bir istanbul night kokteyl ısmarlayın ve Istanbulun eşsiz manzarası eşliğinde kokteylinizi yudumlayın…